DNR60US48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 60W
DataSheet
DNR60US48 PDF
Type Description
Series:DNR (60W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC, 90 ~ 375 VDC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1.25A
Power (Watts):60W
Applications:Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:89%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:4.53" L x 1.59" W x 3.54" H (115.0mm x 40.5mm x 90.0mm)