GCS350PS24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 200W
DataSheet
GCS350PS24 PDF
Type Description
Series:GCS (350W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):8.3A
Power (Watts):200W (350W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:93%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C
Features:80 Plus® Silver, Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)