ECS130US48
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 48V 100W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
ECS130US48 PDF
Type Description
Series:ECS (130W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2.7A
Power (Watts):100W (130W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:90%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.00" L x 2.00" W x 1.25" H (101.6mm x 50.8mm x 31.8mm)