EML15US15-T
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 15V 15W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
EML15US15-T PDF
Type Description
Series:EML15 (15W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1A
Power (Watts):15W
Applications:Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:80%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.10" L x 1.25" W x 0.78" H (78.7mm x 31.7mm x 20.0mm)