DPC30US24
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 24V 30W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
DPC30US24 PDF
Type Description
Series:DPC30 (30W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1.25A
Power (Watts):30W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:86%
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:3.94" L x 0.89" W x 3.60" H (100.0mm x 22.5mm x 90.0mm)