FCM400PS36
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 36V 400W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
FCM400PS36 PDF
Type Description
Series:FCM (400W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:80 ~ 275 VAC
Voltage - Output 1:36V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):11.1A
Power (Watts):400W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:87%
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:6.00" L x 4.00" W x 1.93" H (152.4mm x 101.6mm x 49.0mm)