CLC175US12-M
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 12V 55W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
CLC175US12-M PDF
Type Description
Series:CLC (175W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):13.9A
Power (Watts):55W (125W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:87%
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.00" L x 2.00" W x 1.25" H (101.6mm x 50.8mm x 31.8mm)