PBR650PS36C
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC-DC, 650W, ITE & MEDICAL
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
PBR650PS36C PDF
Type Description
Series:PBR650 (650W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:36V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):18.06A
Power (Watts):650W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:90%
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:8.00" L x 4.00" W x 2.58" H (203.2mm x 101.6mm x 65.5mm)