CCL400PS12
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 12V 400W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
CCL400PS12 PDF
Type Description
Series:CCL400 (400W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):33.3A
Power (Watts):400W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:94%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.00" L x 3.95" W x 1.57" H (177.8mm x 100.3mm x 39.9mm)