UCP225PS24
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 24V 225W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
UCP225PS24 PDF
Type Description
Series:UCP225 (225W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):6.25A
Power (Watts):150W (225W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:92%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.00" L x 3.12" W x 1.18" H (127.0mm x 79.2mm x 29.2mm)