VFT150PS05
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 5V 150W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
VFT150PS05 PDF
Type Description
Series:VFT (150W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):24A
Power (Watts):150W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:83%
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.00" L x 3.00" W x 1.30" H (127.0mm x 76.2mm x 33.0mm)