VCT60US15
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 15V 60W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
VCT60US15 PDF
Type Description
Series:VCT (60W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):4A
Power (Watts):60W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:87%
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.00" L x 2.00" W x 0.84" H (101.6mm x 50.8mm x 21.6mm)