ECM40US18
Description
AC/DC CONVERTER 18V 40W
DataSheet
ECM40US18 PDF
Type Description
Series:ECM (40W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:18V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2.2A
Power (Watts):40W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:85%
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)