ECP225PS15
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 15V 150W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
ECP225PS15 PDF
Type Description
Series:ECP (225W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):15A
Power (Watts):150W (225W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:93%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.00" L x 2.50" W x 1.00" H (127.0mm x 63.5mm x 25.4mm)