SDS60US24-B
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 24V 63W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
SDS60US24-B PDF
Type Description
Series:SDS (60W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2.6A
Power (Watts):63W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3000 V
Efficiency:80%
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.00" L x 3.00" W x 1.20" H (127.0mm x 76.2mm x 30.5mm)