UCH600PS12
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC-DC PSU, 600W CONVECTION COOLE
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
UCH600PS12 PDF
Type Description
Series:UCH600 (600W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):50A
Power (Watts):600W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:93%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:8.00" L x 5.00" W x 1.57" H (203.2mm x 127.0mm x 40.0mm)