DRC100US24
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 24V 101W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
DRC100US24 PDF
Type Description
Series:DRC100 (100W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):4.2A
Power (Watts):101W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:90%
Operating Temperature:-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:2.57" L x 2.28" W x 3.65" H (65.3mm x 58.0mm x 92.7mm)