HDS1500PS12
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 12V 1500W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
HDS1500PS12 PDF
Type Description
Series:HDS1500 (1500W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):125A
Power (Watts):1500W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:89%
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:12.32" L x 5.00" W x 2.50" H (294.5mm x 127.0mm x 63.5mm)