FSP350-F35-A54
Description
AC DC, 54V, 6.48A, OPEN FRAME 3"
DataSheet
FSP350-F35-A54 PDF
Type Description
Series:FSP350-F35 A (350W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:54V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3.7A
Power (Watts):200W (351W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:500 V
Efficiency:94%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:PFC, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.4mm)