SDN 20-24-480CD
Manufacturer
SolaHD
VIGOR # :
Description
480W 24V DIN P/S 380/480V IN
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
SDN 20-24-480CD PDF
Type Description
Series:SDN-C
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:320 ~ 540 VAC, 550 ~ 650 VDC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):20A
Power (Watts):480W
Applications:Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:-
Efficiency:93%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, IP20
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:4.98" L x 3.42" W x 4.85" H (126.5mm x 86.9mm x 123.2mm)