SDP1-48-100T
Manufacturer
SolaHD
VIGOR # :
Description
50W 48V DIN PLASTIC 115/230VIN
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
SDP1-48-100T PDF
Type Description
Series:SDP
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 90 ~ 375 VDC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1.05A
Power (Watts):50W
Applications:Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:-
Efficiency:90%
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, IP20, Universal Input
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:3.58" L x 1.77" W x 2.95" H (90.9mm x 45.0mm x 74.9mm)