QS20.241-A1
Manufacturer
PULS
VIGOR # :
Description
DIN RAIL PWR SUPPLY 480W 24V 20A
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
QS20.241-A1 PDF
Type Description
Series:DIMENSION Q (480W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 276 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):20A
Power (Watts):480W
Applications:Hazardous Locations, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:500 V
Efficiency:93.9%
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Load Sharing, PFC
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:5.00" L x 3.23" W x 4.88" H (127.0mm x 82.0mm x 124.0mm)