FSP065-P24-A12
Description
AC DC, 12V, 5.4A, OPEN FRAME 2"X
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
FSP065-P24-A12 PDF
Type Description
Series:FSP065-P24 A (65W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):5.4A
Power (Watts):65W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:500 V
Efficiency:89%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.00" L x 2.00" W x 0.98" H (101.6mm x 50.8mm x 25.0mm)