FSP300-50UCB
Manufacturer
FSP Technology
VIGOR # :
Description
300W, IU FORM FACTOR, IPC
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
FSP300-50UCB PDF
Type Description
Series:FSP300-50UCB (300W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:5
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:5V
Voltage - Output 3:12V
Voltage - Output 4:-12V
Current - Output (Max):12A, 14A, 25A, 300mA, 100mA
Power (Watts):414W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:-
Efficiency:80%
Operating Temperature:0°C ~ 50°C
Features:Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.48" L x 3.94" W x 1.59" H (190.0mm x 100.0mm x 40.5mm)