VCCM600M
Manufacturer
Vox Power
VIGOR # :
Description
600 WATT CONDUCTION COOLED MEDIC
Catalog
AC DC Configurable Power Supply Chassis
DataSheet
VCCM600M PDF
Type Description
Series:VCCM600
Package:Box
Part Status:Active
User Configuration:-
Type:Medical
Number of Positions:4
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Power (Watts):600 W
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:90%
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension:7.00" L x 4.00" W (177.8mm x 101.6mm)
Height:1.61" (41.0mm)
Approval Agency:IEC, EN
Standard Number:60601-1; 60601-1-2
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
XCE-00
XCE-00
CONFIG PWR CHASSIS 1340W 6 SLOT