S040W-056C1500-C02-UN-D2
Manufacturer
Thomas Research Products
VIGOR # :
Description
LED DVR CC AC/DC 12-56V 1.5A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
S040W-056C1500-C02-UN-D2 PDF
Type Description
Series:SelectSYNC™ Intelligent (40W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):108VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:12 ~ 56V
Current - Output (Max):0.3 ~ 1.5 A (700mA Default)
Power (Watts):40 W
Voltage - Isolation:-
Dimming:Analog
Features:OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:IP20
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Efficiency:84%
Termination Style:Terminal Block
Size / Dimension:4.22" L x 2.36" W x 0.95" H (107.2mm x 59.9mm x 24.1mm)