LED20W120-018-C1100-LT
Manufacturer
Thomas Research Products
VIGOR # :
Description
LED DRIVER CC AC/DC 11-18V 1.1A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
LED20W120-018-C1100-LT PDF
Type Description
Series:LED-LT (20W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):108VAC
Voltage - Input (Max):132VAC
Voltage - Output:11 ~ 18V
Current - Output (Max):1.1A
Power (Watts):20 W
Voltage - Isolation:-
Dimming:ELV, Triac
Features:OCP, OVP, SCP
Ratings:IP66
Operating Temperature:-
Efficiency:81%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:3.74" L x 0.65" W x 0.26" H (95mm x 16.5mm x 6.5mm)