TP-SW8NC-OUT48
Manufacturer
Tycon Systems, Inc.
VIGOR # :
Description
OUTDOOR 8 PORT 10/100 48VDC PASS
Catalog
Power over Ethernet (PoE)
DataSheet
TP-SW8NC-OUT48 PDF
Type Description
Series:TP-SW8
Package:Box
Part Status:Active
Type:Passive Injector
Voltage - Input:12 ~ 57V
Number of Ports:8
Voltage - Output:48V
Current - Output:2.5 A
Power (Watts) - Per Port:120W
Compliance:IEEE802.3af, IEEE802.3at
Data Rate:10/100 Mbps
Features:OCP, OTP, OVP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:-
Mounting Type:Desktop
Size / Dimension:11.50" L x 7.00" W x 2.50" H (292.1mm x 177.8mm x 63.5mm)