ANS-W-10A-16R
Manufacturer
OptiFuse
VIGOR # :
Description
FUSE AUTO 10A 32VDC BLADE MINI
Catalog
Fuses
DataSheet
ANS-W-10A-16R PDF
Type Description
Series:ANS-W
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Automotive
Current Rating (Amps):10 A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:32 V
Response Time:-
Package / Case:Blade, Miniature (Low Profile)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:1kA
Melting I²t:-
Approval Agency:ISO8820, SAE
Operating Temperature:-
Color:Red
Size / Dimension:0.433" L x 0.154" W x 0.344" H (11.00mm x 3.91mm x 8.75mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RST 80 AMMO
RST 80 AMMO
FUSE BOARD MOUNT 80MA 250VAC RAD