FCD-500MA
Manufacturer
OptiFuse
VIGOR # :
Description
CERAMIC-5X20MM (IEC), FAST 500MA
Catalog
Fuses
DataSheet
FCD-500MA PDF
Type Description
Series:FCD
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):500 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:250 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:1.5kA AC, 1kA DC
Melting I²t:0.0309
Approval Agency:BSI, CCC, CE, cURus, KC, SEMKO, VDE
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)