TCD-250MA
Manufacturer
OptiFuse
VIGOR # :
Description
CERAMIC-5X20MM (IEC), SLOW 250MA
Catalog
Fuses
DataSheet
TCD-250MA PDF
Type Description
Series:TCD
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):250 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:1.5kA
Melting I²t:-
Approval Agency:BSI, CCC, CQC, cUR, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)