ANX80-UL-60A
Manufacturer
OptiFuse
VIGOR # :
Description
FUSE AUTO 60A 80VDC BLADE MAX
Catalog
Fuses
DataSheet
ANX80-UL-60A PDF
Type Description
Series:ANX80-UL
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Automotive
Current Rating (Amps):60 A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:80 V
Response Time:-
Package / Case:Blade, Max
Breaking Capacity @ Rated Voltage:1kA
Melting I²t:14400
Approval Agency:cURus, SAEJ1888, UL
Operating Temperature:-
Color:Blue
Size / Dimension:1.181" L x 0.346" W x 0.846" H (30.00mm x 8.80mm x 21.50mm)