LCDA12TR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 12V 19V 8SO
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
LCDA12TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:4
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:19V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):1A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:300W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:5pF @ 1MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)