P6SMBJ26CA
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
TVS SMB 26V 600W BI
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
P6SMBJ26CA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):26V
Voltage - Breakdown (Min):28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):14.3A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)