ATV50C181JB-HF
Manufacturer
Comchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 180V 291.6V DO214AB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
ATV50C181JB-HF PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):180V
Voltage - Breakdown (Min):200V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:291.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):17.1A
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)