15KPA220ATR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 220V 428.6V P600
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
15KPA220ATR PDF
Type Description
Series:15KPA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):220V
Voltage - Breakdown (Min):245.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:428.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):35.2A
Power - Peak Pulse:15000W (15kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)