1.5KE56ATR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 47.8V 77V DO201AD
DataSheet
1.5KE56ATR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):47.8V
Voltage - Breakdown (Min):53.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:77V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):19.5A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-201AD, Axial
Supplier Device Package:DO-201AD
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TPSMA22AHE3_B/I
TPSMA22AHE3_B/I
TVS DIODE 18.8V 30.6V DO214AC
LCE7.5A
LCE7.5A
TVS DIODE 7.5V 12.9V DO201
BZT03C30-TAP
BZT03C30-TAP
TVS DIODE 24V 42.2V SOD57
1.5KE56ATR
1.5KE56ATR
TVS DIODE 47.8V 77V DO201AD