6.6SM8Z16A-AQ
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
TVS DO-218AB 16V 6600W UNI
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
6.6SM8Z16A-AQ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):16V
Voltage - Breakdown (Min):17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):254A
Power - Peak Pulse:6600W (6.6kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 175°C (TJ)