30KP72A-TP
Description
TVS DIODE 72V 114V R-6
DataSheet
30KP72A-TP PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):72V
Voltage - Breakdown (Min):80.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:114V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):-
Power - Peak Pulse:30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)