ATV06A190J-HF
Manufacturer
Comchip Technology
VIGOR # :
Description
AUTOMOTIVE TVS DIODE 600W 19V UN
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
ATV06A190J-HF PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):19V
Voltage - Breakdown (Min):21.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:30.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):19.5A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)