1.5SMCJ30
Description
TVS SMC 30V 1500W UNI
DataSheet
1.5SMCJ30 PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):30V
Voltage - Breakdown (Min):33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:53.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):28A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)