TV06B400JB-G
Description
TVS DIODE 40V 64.5V SMB
DataSheet
TV06B400JB-G PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):40V
Voltage - Breakdown (Min):44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):9.3A
Power - Peak Pulse:600W