1.5SMCJ5.0
Description
TVS SMC 5V 1500W UNI
DataSheet
1.5SMCJ5.0 PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):5V
Voltage - Breakdown (Min):6.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:10.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):146A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)