ATV06B700JB-HF
Description
TVS DIODE 70V 113V DO214AA
DataSheet
ATV06B700JB-HF PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):70V
Voltage - Breakdown (Min):77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):5.31A
Power - Peak Pulse:600W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)