ATV15C6V0J-HF
Manufacturer
Comchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 6V 10.3V DO214AB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
ATV15C6V0J-HF PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):6V
Voltage - Breakdown (Min):6.67V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:10.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):145.63A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)