1.5SMCJ75C
Description
TVS SMC 75V 1500W BI
DataSheet
1.5SMCJ75C PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):75V
Voltage - Breakdown (Min):83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:134V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):11.2A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)