AK3-430C-BP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 430V 625V AK
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
AK3-430C-BP PDF
Type Description
Series:AK
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):430V
Voltage - Breakdown (Min):440V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:625V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):3000A (3kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse:-
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)