1.5KE250ABULK
Manufacturer
EIC Semiconductor, Inc.
VIGOR # :
Description
TVS 1500W, CASE TYPE: DO-201
DataSheet
1.5KE250ABULK PDF
Type Description
Series:1.5KE
Package:Bag
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):214V
Voltage - Breakdown (Min):237V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:344V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):4.4A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)