1.5SMCJ15C
Description
TVS SMC 15V 1500W BI
DataSheet
1.5SMCJ15C PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):15V
Voltage - Breakdown (Min):16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:26.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):55.8A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)