TV06B6V5JB-G
Description
TVS DIODE 6.5V 11.2V SMB
DataSheet
TV06B6V5JB-G PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):6.5V
Voltage - Breakdown (Min):7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):53.57A
Power - Peak Pulse:600W